Bydlení

Budoucnost jménem Prvok

Jako úplně první u nás vznikl díky 3D tisku. Dům, který z pontonu houpajícího se na hladině Vltavy nabízí výhledy na některé z klenotů centra Prahy, představuje nejen podle svých tvůrců velmi reálnou vizi organické architektury, využitelné pro bydlení.

Skutečně inovativní design třicetitunového kolosu, dlouhého více než třináct metrů, zaujme svým tvarem, který vylučuje pravoúhlé linie. Jeho dvě zaoblená křídla, vytištěná na 3D tiskárně ze speciálního betonu, využitá pro ložnici a koupelnu, objímají středovou partii obytné části s kuchyní, k jejíž konstrukci posloužilo dřevo. Dispozice 2+kk, zaujímající plochu třiačtyřiceti čtverečních metrů, odpovídá velikosti u nás nejčastěji prodávaných bytů.

Jako obytná socha

Tepelnou izolaci zajišťuje dvojitá konstrukce stěn, dutinu uvnitř betonové skořápky vyplňuje tepelná izolace.

„Experimentujeme i s využitím skleněného recyklátu, jsme v kontaktu s firmami zpracovávajícími materiál do podoby pěnového skla s výbornými mechanickými i tepelně technickými vlastnostmi,“ vysvětluje autor, který svůj dům chápe spíše jako obytnou sochu.

Masovějšímu uvedení revolučního projektu, který zatím oslovuje především ctitele inovací a originality, však v současnosti stojí v cestě legislativa, jež vytištěné obytné prvky dosud nezná. Proto tvůrci museli Prvoka zatím posadit na vodu. Potřebné atesty konstrukcí a certifikace pro kolaudaci tištěných domů ve standardním stavebním procesu pomáhají zajistit inženýři z pražského ČVUT a brněnského VUT. Lidé z Trpákova studia Scoolpt zároveň plánují založit Inovační centrum 3D tisku a ke spolupráci by rádi přizvali designéry, vývojáře ze strojírenství či robotiky nebo firmy, které se na 3D tisk už teď zaměřují.

Nic nového pod sluncem

Technologie 3D tisku přitom hýbou světem už nějaký ten pátek. Začíná být běžnou součástí výroby spotřebního zboží, ve strojírenství, při tvorbě architektonických modelů a zcela seriózně se s ním počítá i pro stavebnictví. Například v Dubaji zatím 3D tiskárny vyrobily futuristické modulární kanceláře, v Mexiku zase levné tištěné domky řeší problémy nízkopříjmové vrstvy obyvatel. Trojrozměrný tisk nenechal chladnými ani odborníky NASA či americké námořní pěchoty. Materiálem pro obytné objekty jsou různé směsi hlíny a zemědělského odpadu, tiskne se i z betonu. Vizionáři a průkopníci vidí v těchto postupech reálnou šanci vyřešit celosvětovou ekologickou i bytovou krizi.

Mladý architekt a programátor Jiří Vele přeprogramoval automotive robota pro 3D tisk betonem tak, aby se místo jednoduchých pohybů používaných v automotive průmyslu pohyboval po komplexní geometrii tvaru domu.

Autor: A l e n a M ü l l e r o v á /redakčně zkráceno

Více informací o projektu také na webu www.prvokodburinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *